A A A K K K
людям із порушенням зору
Тячівська консультативна поліклініка
Офіційний сайт Комунального некомерційного підприємства "Тячівська консультативна поліклініка"

Відомості щодо історії КНП «Тячівська районна поліклініка» Тячівської районної Ради

До жовтня 1944 року на території Тячівського повіту була лікарня в с.Солотвино яка обслуговувала шахтарів та лікувальний заклад в с.Діброва, який надавав допомогу венеричним хворим для мешканців Тячівського та Рахівського району. На державній службі був районний лікар, в функції якого входило санітарний нагляд та профілактика захворювань. Решту медичної допомоги надавали приватні лікарі, які також обслуговували кран-касу (організація діяла по принципу страхової медицини).

Історична довідка

Вигляд окружної лікарні в Тячеві в перші роки її функціонування. Тепер на місці паркану триповерховий корпус.

Світлина 1945 року з відкритих джерел.

 

Після жовтня 1944 року та утворення Закарпатської України, а потім Закарпатської області у складі УРСР розпочато організацію державної медичної допомоги мешканцям Тячівського району. Першим завідувачем районного відділа охорони здоров’я був Герендаші Олександр Германович. Тоді в районі працювало лише 7 лікарів. В 1945-1946 роках в район прибула значна кількість лікарів з східної України, завдяки чому в 1946 році допомогу надавали 8 лікарів і 35 фахівців середнього медперсоналу, а на 1947 рік кількість лікарів зросла до 18, а середнього медперсоналу до 175.

Історична довідка

Один з перших лікарів Тячівщини легендарний Герендаші Олександр Германович на робочому місці в лабораторії Тячівської ЦРЛ. До 1945 року О Г.Герендаші був державним лікарем, зокрема відповідав за санітарно-епідеміологічну ситуацію на нашій території. Він перший завідувач Тячівського районного (окружного) відділу охорони здоров’я (з 1945 до 2.06.1951 року). Згодом тривалий час працював в лабораторії Тячівської ЦРЛ.

Фото десь 1968 року з архіву Тячівської РЛ №1.

В 1945 році на території теперішньої КНП «Тячівська районна лікарня» почала працювати лікарня на 50 ліжок (акушерсько-гінекологічне, терапевтичне, хірургічне та інфекційне відділення (головний лікар Гебей Іван Іванович), на базі якої надавалася і догоспітальна медична допомога. Трохи пізніше організовано окреме поліклінічне відділення. Згодом поліклінічне відділення реорганізовано в окружну поліклініку (завідувач окружної поліклініки Литвинов Григорій Васильович тоді був і заступником головного лікаря Тячівського лікувального об’єднання). Функціонувала тоді поліклініка в двоповерховій будівлі по вулиці Нересенській, 8 (зараз це оновлена і добудована будівля дитячої та жіночої консультації). Наказом Тячівського окружного відділу охорони здоров’я від 17.11.1947 №206 «Для покращення лікування населення Тячева» об’єднано лікувальну роботу окружної лікарні і поліклініки під керівництвом директора лікарні.

Історична довідка

Наказом завідувача Тячівського окружного відділу охорони здоров’я від 17.11.1947 №206 «для покращення лікування населення Тячева» об’єднано лікувальну роботу окружної лікарні і поліклініки під керівництвом директора лікарні (Гебей Іван Іванович).

Фото з архіву Тячівської РЛ №1. 

 

В 1945 році утворена окружна (районна) санітарно-епідемічна станція (завiдувачем до 1947 року був Гримов Георгій Федорович). З 1946 по 1948 роки інтенсивно утворюється сітка дільничних лікарень з поліклінічними відділеннями: починають працювати Дільничні лікарні в Нересниці, Тереблі, Усть-Чорній, Дубовому, Буштині, Діброві. В 1956 році відкрився районний протитуберкульозний диспансер (головним лікарем стала Ричкова Людмила Михайлівна). До середини 1970-х років в Тячеві діяли круглодобові ясла (приймалися діти від грудних до 3-х років), які тоді відносилися до медичних закладів, а розташовувалися на місці теперішньої будівлі районного суду. До слова, в 1948 році молочну кухню в Тячеві приєднано до дитячої та жіночої консультації поліклініки Тячівського лікувального об’єднання (завідувачкою консультації тоді була Журавльова Олександра Герасимівна, а завідувачкою ясел Вайда Олена Іванівна).

Історична довідка

Слухачі дворічних (з 1.09.1953 по 14.07.1955) без відриву від роботи курсів медичних сестер при Тячівському районному комітеті Товариства Червоного Хреста УРСР. Головою екзаменаційної комісії був тодішній завідувач райздороввідділу Палфій Михайло Юрійович. Тогочасні випускники беззаперечно довели, що така форма навчання медичних сестер ефективна і, можливо, має право на існування в сучасних умовах (зокрема щодо молодших медичних сестер). Фото десь 1955 року з родинного архіву легендарної нашої колеги,

Паблік - Михалчич Ольги Іванівни.

В 1969 році райздороввідділи ліквідувалися і утворилася центральна районна лікарня (з 16.02.1969, рішення Облвиконкому №54) головним лікарем якої став Крижевський Віталій Федорович, який пропрацював на цій посаді до 1977 року.

Історична довідка

Один з перших (тривалий час єдиний) санітарних автомобілів Тячівського районну ГАЗ-653 (державний номер "УЛ 89-55") та його штатний водій Вашш Золтан.

Фото десь 1954-1959 року з родинного архіву О.З.Вашша. 

 

Окремою сторінкою в літописі районної поліклініки є ліквідація наслідків руйнівної для Тячева повені 13-14 травня 1970 року. Мало хто пам’ятає, що під час цього паводку з різних причин загинули 5 осіб. Влада заборонила тоді публічно афішувати затоплення Тячева, хоча, за інформацією з деяких джерел, водою було пошкоджено майже 90% житлового фонду міста. В рамках заходів з відновлення міста в 1970-1971 роках швидкими темпами було збудовано нинішній триповерховий корпус районної поліклініки. Тоді в двоповерховій будівлі розмістили пологове відділення Тячівської центральної районної лікарні, яке діяло до 1988 року, коли завершили спорудження п'ятиповерхового корпусу лікарні (обов'язки районного акушера-гiнеколога в той час виконував Тиводар Михайло Миколайович). В 1995 році після реконструкцiї приміщень в двоповерховий корпус переведено всі підрозділи дитячої та жіночої консультації. В червні 2011 року корпус суттево добудовано, а приміщення оновлено.

Історична довідка

Зубний технік Рішко-Маринчак Катерина Михайлівна на робочому місці в зубопротезній лабораторії, яка тоді розташовувалася в приміщенні, де зараз реєстратура дитячої консультації Тячiвської районної поліклініки. Колега «призначена на посаду зубного техніка при Тячівському окружному лікувальному об’єднанні з 21.10.1950» наказом Тячівського окружного відділу охорони здоров’я від 20.10.1950 №165, тобто відразу після навчання (до речі, в той період з 3.08.1950 завідувачем зубопротезним кабінетом призначений Голопатюк Станіслав Спиридонович).

Фото десь в 1974-1977 років з архіву родини М.А. Рішка.

В жовтні 1991 року (тоді службу очолював Токар Іван Степанович) ведено в дiю стоматологiчний корпус районної поліклініки (по вулиці Вайди, 1). Це дозволило забезпечити належнi умови для обслуговування пацієнтів i роботи персоналу аж до лютого 2019 року, коли Тячівська райстоматполіклініка остаточно розформована, а будівлю передано на баланс Тячівської об’єднаної територіальної громади.

Історична довідка

В 1945-1947 роках в район прибула значна кількість фахівців зі східної України, завдяки чому в 1946 році допомогу вже надавали 8 лікарів і 35 фахівців середнього медперсоналу, а на 1947 рік кількість лікарів зросла до 18, а середнього медперсоналу до 175. Саме так розпочинала свою трудову діяльність в районі знана медсестра терапевтичного вiддiлення Тячівської районної поліклініки, безпосередня учасниця Другої світової війни, офіцер запасу Безрук-Темерєва Таїсія Іванівна.

Фото 1960 року з архіву Тячівської ЦРЛ.

 

З 1995 року на базі районної поліклініки діє Тячівська районна медико-соціальна експертна комісія.

12.06.2000 року з метою оптимізації мережі і підвищення рівня медичного обслуговування населення утворено Тячівське районне медичне об’єднання (директор Стойка Володимир Іванович). В 2003 році Тячівське ТМО трансформовано у відділ охорони здоров’я Тячівської РДА (начальником став Стойка Володимир Іванович). В березні 2005-го року ліквідовано Тячівське ТМО, функції передані Тячівській РЛ, яка реорганізована в зв’язку з цим в ЦРЛ (колектив очолив Черняк Михайло Васильович, а згодом його змінив Голубка Іван Михайлович). В 2007 році відновлено відділ охорони здоров’я Тячівської РДА (його очолив Яринич Федір Михайлович). В жовтні 2008-го року з огляду на наявність вiддiлу охорони здоров’я РДА Тячівську ЦРЛ реорганізовано в РЛ №1.

Історична довідка

З налагодженням навчання середнього медперсоналу в базових закладах області до медзакладів району скеровано цілу плеяду випускників з нашого краю. Яскравим прикладом цього може слугувати фахова біографія відомого фельдшера Антал-Ізай Марії Іванівни. З 1960 по 2020 рік року вона безперервно і самовіддано працювала в Тячеві. Починала фельдшером здоровпункту Тячівської меблевої фабрики. Тобто її загальний стаж в медицині вражає — 60 років!

Фото десь в 1964-1965 років з архіву родини М.І.Антал.

З 2012 року Тячівська районна поліклініка відокремлена від лікарні, а з 2016 року лікарі райполіклініки зовсім не несуть чергування в стаціонарі. З 20.06.2019 Комунальний заклад «Тячівська районна поліклініка» отримав статус «комунального некомерційного підприємства» (КНП).

Заслуговують на увагу також наступні організаційно-структурні зміни догоспітальної ланки охорони здоров’я в Тячівському районі, в яких була задіяна і районна поліклініка:

  • із 01.01.2013 районна станція швидкої медичної допомоги стала підрозділом Закарпатського територіального центру екстреної медичної допомоги.
  • із 01.07.2015 створений Комунальний заклад «Тячівська районна стоматологічна поліклініка», куди переведені всі посади стоматологічного профілю з усіх інших ЛПЗ району.
  • із 01.01.2016 діє Вільховецька, а з 01.04.2016 Тячівська об’єднана громада, що впливає на організацію роботи та фінансування закладів другого рівня.
  • із 01.04.2016 шляхом відокремлення від Тячівської районної поліклініки створено Тячівську амбулаторію загальної практики сімейної медицини, до якої відійшли всі підрозділи, що надають первинну медико-санітарну допомогу мешканцям райцентру (міста Тячів). До цього, в сiчні 2007 року замість відповідного фельдшерсько-акушерського пункту вiдкрито Тячiвкiвську амбулаторію загальної практики сімейної медицини. Ще раніше в 1995 році в селі Лази теж на базі фельдшерсько-акушерського пункту вiдкрито амбулаторію, яку в 2005 році реорганiзовано на засадах загальної практики сімейної медицини. Таким чином, з 01.04.2016 районна поліклініка перестала надавати первинну медико-санітарну допомогу (до слова, відділення загальної практики сімейної медицини Тячівської районної поліклініки було відкрите в 2008 році).
  • із 01.06.2017 стаціонар районного протитуберкульозного диспансеру на 50 ліжок став підрозділом ОКТМО "Фтизіатрія", а поліклінічне відділення — Тячівської районної поліклініки.
  • із 1.09.2018 розпочав діяльність КНП «ЦПМСД Тячівської міської ради», в якій є 4 АЗПСМ, а з 1.10.2018 КНП «ЦПМСД Вільховецької ОТГ», в якому є 3 АЗПСМ та 5 ФАПів. З 1.12.2018 розпочало діяльність комунальне некомерційне підприємство Тячівської районної ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги», в якому 29 АЗПСМ і 20 ФАПів. Таким чином в районі завершено реорганізацію та модернізацію закладів первинної ланки медичної допомоги.
  • із 14.02.2019 Тячівська райстоматполіклініка розформована, а в складі Тячівської районної поліклініки зареєстровано лише кілька посад.
  • із 01.01.2020 відділ охорони здоров’я Тячівської РДА та всіх його структур (Інформаційно-аналітичний центр медичної статистики, відділ кадрів, бухгалтерія) ліквідовано. Тобто, в районі, чи не вперше, нема єдиного координуючого центру щодо закладів охорони здоров’я.

Історична довідка

Дільничний терапевт поліклініки Тячiвської ЦРЛ Газдик Іван Андрійович під час огляду пацієнта. Колега щойно закiнчив клiнординатуру в Днiпропетровському медiнститутi і повернувся в район (в Тячiвському районi працював з 1969 року). На той час лікар обслуговував половину дорослих міста Тячева. В майбутньому колега став відомим терапевтом, авторитетним організатором i керівником охорони здоров'я Тячівщини. Його загальний лікарський стаж в медицині вражає — 50 років!

Світлина весни 1973 року з родинного архіву І.А. Газдика.

На даний час КНП «Тячівська районна поліклініка» Тячівської районної Ради реорганізувало свою діяльність відповідно до вимог Міністерства охорони здоров’я України та Національної служби здоров'я України.

Підготував Ярослав Одовічук.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування